Reisverslag dinsdag 29 januari 2008

Eerste landing ooit op Gent Eiland

'Wat is onze motivatie om onbekende plaatsen een naam te geven? Politiek? Macht? Eer?', vraagt John onze historicus uit Wales zich af. Gerlache noemde de plaatsen die zijn expeditie ontdekte naar zijn sponsors, vrienden, familie en weldoeners. Het eiland Gent bijvoorbeeld kreeg zijn naam dankzij de 1.270 frank - in 1896 een aanzienlijk bedrag - die de stad stortte als steun aan de expeditie. Georges Lecointe ontdekte het op dinsdag 1 februari 1898 en schreef: 'L'Île Gand, que nous avons aperçu de trés loin semblait basse et ensevelie sous la neige.' De Gerlache was op dat moment met enkele wetenschappers op onderzoek op Brabant Eiland. Deze ochtend wordt Gent op 64° 24,2' Zuid - 62° 48,5' West om 9u10 ingenomen door zijn thuisstad- bewoners. Hun lokale volkslied 'Meine vlieger' weergalmt over het ijs.
Twee pelsrobben maken zich vlug uit de voeten.

Eerste landing ooit op Gent Eiland Weddellzeehond heet zodiak welkom

Het is al een stuk in de namiddag als de Polar Star rustig het Errera Kanaal binnen- glijdt. Het scheidt het uitgestrekte Arctowski Schiereiland van het kleinere Curverville Eiland, broedplaats van zo'n 4500 gentoopinguïngpaartjes. De kolonies op Danco Eiland (64° 44' Zuid - 62° 36' West) waar wij voet aan wal zetten, zijn minder talrijk. De stank even scherp. Terwijl het begint te poedersneeuwen, klauteren we op de heuvelflank bezaaid met stenenschilfers.

'De pinguïns volgen hun eigen E40 aan de andere kant. Onophoudelijk op en af naar het nest op de top. Waarom maken ze het zichzelf toch zo moeilijk?', vraagt Johan zich luidop af. Eenvoudig: de hoogste plek, komt het eerst sneeuwvrij in de lente. Met de laatste zodiac terug maak ik nog een tussenstop op een rotspartij, eeuwenlang gepolijst door een voorbijkruipende gletsjer. Het ideale droogdok voor de weddellzeehond die me met grote verbaasde ogen aanstaart.

Camping Asteria: een nachtje op het Antarctische vasteland Uniek: een dwergvinvis binnen handbereik

Kamperen(!) doen we het Antarctische vasteland. Althans toch een twintigtal doorbijters onder de passagiers. Terwijl zij de tenten opslaan in de schaduw van een oude Argentijnse basis, Almirante Brown (64° 53' Zuid - 62° 52' West), kiezen de anderen voor een verkenning met de zodiacs van Paradise Bay. Het sneeuwt en regent een stuk harder dan daarnet maar de wind is gelukkig gaan liggen. Harry Van Oers laat het niet aan zijn hart komen: 'We zijn kleddernat, maar de indrukwekkende schoonheid, zelfs tussen de mistflarden door, maakt de baai zijn naam waardig.'
Het groepje in de zodiac van Mick, de Ierse bioloog heeft raak. Een dwergvinvis nadert nieuwsgierig het vijftal. Jacques Thienpont is de gelukkige die de kolos kan aaien. Slaap zacht!

Terug naar het overzicht

Reisverslag

Terra incognita in zicht
Zondag 20 januari 2008

Het zomert in Ushuaia, hoofdstad van Vuurland Donderdag 24 januari 2008

De poort naar de Zuidelijke Grote Oceaan
Vrijdag 25 januari 2008

600 ezelpinquïns heten ons welkom op Barrientos Eiland Zaterdag 26 januari 2008

Genieten op een rots in Whalers Bay... Zondag 27 januari 2008

Geslaagde ontmoeting met de Euronav-bemanning
Maandag 28 januari 2008

Eerste landing ooit op Gent Eiland Dinsdag 29 januari 2008

Kaartje posten in Port Lockroy Woensdag 30 januari 2008

Cruisen en genieten tussen majestueuze ijsbergen Donderdag 31 januari 2008

Kaap Hoorn komt in zicht... Vrijdag 1 & zaterdag 2 februari 2008

Het einde van de reis nadert Zondag 3 & zondag 4 februari 2008

Armenië - Unesco-werelderfgoed en prachtige natuur AANRADER

Volg ons ook op Pinterest - pinterest.com/asteriaexpedit/