Zaterdag 28 juli 2018

Voor het donker thuis

Longyearbyen 78° 14' 45" Noord - 15° 27' 59" Oost
Oostende 51° 11' 59" Noord - 02° 51' 49" Oost

Laatste ochtend aan boord van MV Sea Spirit. Bijna sprong ik in mijn shortbroek. In Oostende stijgt het kwik straks boven de 25°C. En voilà, bijna droeg ik de noordelijkste korte broek van het halfrond. Helaas, Longyearbyen voelt me net iets te fris (9°C). Wel bezoek ik als afsluiter het meest noordelijke lutheraanse kerkje van de wereld... het raakt niet heel diep. De onwereldse rand van het noorden heeft weinig vandoen met geestelijke of menselijke verdiensten. Maar alles met de ruwe, verheven kracht van het ontstaan van een wereld die we moeilijk in woorden, laat staan in beelden kunnen vatten.

Niet veel mensen krijgen het voorrecht om te proeven van de kracht van de eenvoud

Al blijven we wanhopig proberen. Onze foto's bieden hooguit een houvast. Een herinnering van onze tocht naar de 'far north', een reis naar de geologische oorsprong van deze planeet. Een plek waar "Al het overtollige is achterwege gebleven. Er zijn geen bomen, geen huizen, geen lawaai", schreven Freuchen en Salomonsen in hun boek 'Wonderen der witte wereld'. Gelijk hebben ze.

Onze foto's bieden hooguit een houvast

In de arctis botsten we op uitersten. Tweehonderd kilometer oneindig brutale muur van ijs vs. het bijna onzichtbare, fragiele gele Svalbard papavertje. Sommigen komen naar hier om de 'big five' te spotten, zoals gids Vadim die opsomde toen we voet zetten op Graveneset: walrus, ivoormeeuw, narwal, poolvos en de zeldzame nummer een op ieders verlanglijstje, de ijsbeer. Anderen laten zich liever ontroeren door de immense landschappen, de verlaten baaien, de geschiedenis van avonturiers en pioniers. Welke voorkeur ook, het hoge noorden slaat je met verstomming. Niet veel mensen krijgen het voorrecht om te proeven van de kracht van de eenvoud. Laat ons die puurheid dan ook respecteren. Dit is een van de laatste stukjes quasi ongerept patrimonium van de mensheid. En wij mochten het beleven!

Dit is een van de laatste stukjes  quasi ongerept patrimonium van de mensheid. En wij mochten het beleven!

Amper vijf uur na take-off stappen we, veilig terug, op de tarmac van Oostende. Het is - maar - 21°C. Didier krijgt gelijk, we zijn voor het donker thuis.

Feiten uit ons logboek

  • Spitsbergen, van haven tot haven: 1.283,2 nautische mijl of 2376,49 km
  • Waterverbruik: 410.000 liter, uit zeewater gefilterd aan boord!
  • Gespotte diersoorten: 34
  • Gespotte ijsberen: 9 (plus 3 kadavers en 4 opgezette exemplaren)
  • Mensen aan boord: 185, waarvan 70 bemanningsleden - 16 nationaliteiten
  • Landingen aan land: 11
  • Cruises: 7 zodiaccruises en 5 shipcruises
  • Meest noordelijke positie: 81° 34' 278" Noord, om 9u03, rand van het pakijs
  • Aantal kajakkers: 24
  • Aantal 'polar plungers': 11
  • Belgisch bier (Jupiler en Brugse Zot) verbruikt: 540 liter

Terug naar alle reisverslagen

• Koele kusten
Woensdag 18 juli 2018

• Dappere zielen
Donderdag 19 juli 2018

• Voorbij 80° Noord
Vrijdag 20 juli 2018

• Beren in de mist
Zaterdag 21 juli 2018

• Walrus groet kajak
Zondag 22 juli 2018

• Van poolwoestijn tot ijskap
Maandag 23 juli 2018

• Koet... koet, koet, koet
Dinsdag 24 juli 2018

• Zes pixelberen op een rij
Woensdag 25 juli 2018

• Moet er nog ijs zijn?
Donderdag 26 juli 2018

• Harde jongens en meisjes
Vrijdag 27 juli 2018

• Voor het donker thuis
Zaterdag 28 juli 2018

Spitsbergen

Spitsbergen kaart

11-daage Nederlandstalig begeleide groepsreis, vertrek op 18 maart 2022

12-daagse Nederlandstalig begeleide groepsreis, vertrek op 23 augustus 2022

Volg ons ook op Pinterest - pinterest.com/asteriaexpedit/